Wednesday, December 7, 2016

Mom Money-Saving Tip 69


Do you know about unit pricing? Most grocery stores have tiny shelf signs in front of all their products that tell you the price of the product AND the unit price—which means how much something costs per ounce. Two cans or packaged products may look the same size, but sometimes they’re not the same. United pricing makes it easier to compare two products to see which is the better value.

See all my Money-Saving Tips!