Tuesday, December 15, 2015

Mom Money-Saving Tip 32

Don’t eat out. Saving money can’t get any simpler than that. Anything you cook for yourself will usually cost no more than 25% of what it would cost in a restaurant. Maybe it’s not so convenient to boil water to make spaghetti, but consider this: a 16-ounce package of uncooked spaghetti noodles costs between $1-$2, and it will serve 3 generous portions. A jar of marina sauce costs $1.50-$3. A 1-pound sirloin steak—enough for 2 people—is likely to cost somewhere between $7.50 and $10 per pound. A 4-pound chicken, which is easy to roast and will feed 4 people, costs under $5.

See all my Money-Saving Tips!